مصطفی زمانی در گفت و گو با صبا:«شهرزاد» سطح سلیقه مخاطب را بالا می برد

مصطفی زمانی با ایفای نقش در سریال «یوسف پیامبر» به کارگردانی فرج‌اله سلحشور شناخته شد و اولین بار 8 بهمن 83 مقابل دوربین رفت. بازیگری که با ایفای این نقش مهم و برجسته تاریخی توانست به محبوبیت برسد و پس از آن راهش برای حضور در عرصه هنر هموار کرد و شانس خود را در سریال تاریخی دیگری به‌نام «در چشم باد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی، دوباره محک زد. هرچند نقش او در این سریال بسیار کوتاه بود. پس از آن زمانی راه سینما را در پیش گرفت و کمتر این بازیگر را در قاب تلویزیون دیدیم.

سه فیلم اخیر زمانی « خط ویژه»، «جامه دران» و«ماهی سیاه کوچولو» است که در این میان «خط ویژه» با استقبال بی‌نظیری از سوی مخاطبان روبه‌رو شد. حالا زمانی بعد از 10 سال از فعالیت رسانه‌ای خود، در سریال «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی ایفای نقش می‌کند و ماحصل این تلاش از نیمه مرداد وارد شبکه نمایش خانگی خواهد شد. «شهرزاد» اولین سریال تاریخی شبکه نمایش خانگی است و مصطفی زمانی نیز با بازی در این مجموعه بازگشت دوباره‌ای به سریال و ژانر تاریخی داشته است. وی معتقد است که ژانر تاریخی بیشترین ظرفیت برای پرداختن به ناگفته‌ها دارد و در این سریال نقش جوان عاشق پیشه‌ای در دهه 30 را دارد. دهه‌ای سرشار از اتفاقات معاصر تاریخی و پر از تب و تاب. وی در این سریال دو نقش را از دو دهه کاملا متفاوت بازی می‌کند و می‌گوید که با وجود تغییر تعریف عشق، معرفت و انصاف در سال 94، عشق را همچنان با همان تعریف کلاسیک خود تعریف می‌کند. گفت‌وگوی صبا را با این بازیگر در ادامه می‌خوانید:
چرا پیشنهاد بازی در سریال «شهرزاد» را پذیرفتید؟
برای من همواره كارهای تاریخی جذابیت داشته‌اند. اگرچه فضای این سریال با كار قبلی من تفاوت بسیاری دارد اما جذابیت اثری تاریخی برای در تكرار شدن همه چیز است. برای مثال یكی از جذابیت‌های كار تاریخی این است كه خیلی چیزها را می‌توان گفت. بنابراین به دلیل این که تحمل آدم‌ها پایین آمده و گاهی نقدپذیر نیستیم، بهتر است كه داستان‌هایمان را در دوران تاریخی دیگری بیان كنیم.
آیا سوگیری‌‌های تاریخی هم از این اثر برداشت می‌شود؟
نه، به نظرم «شهرزاد» اثر بسیار مستقلی است و تنها به یک دوره تاریخی خاص می‌پردازد.
حفظ راکورد نقش شاید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌‌های حرفه‌ای بازی در مجموعه‌‌های تاریخی است. راکورد بازی خود را در یک سریال تاریخی چگونه حفظ می‌کنید؟
ما هشت ماه است كه درگیر كار هستیم و بخواهیم یا نخواهیم، این راکورد حفظ می‌شود. ضمن این که آقای فتحی کارگردان بسیار ریزبین و باهوشی هستند و من به نوبه خودم خیالم از این بابت راحت است.
«شهرزاد» چه ویژگی‌هایی دارد؟
نمی‌خواهم قبل از عرضه این سریال درباره ویژگی‌هایش صحبت کنم اما همین را بگویم که با پخش این سریال متوجه می‌شوید چرا مدتی است که من در هیچ سریال دیگری بازی نكرده بودم. البته سعی می‌كنم از كار تعریف نكنم و اعتقادم این است كه باید كار پخش و دیده شود.
خود شما تا چه اندازه برای نزدیک شدن به نقش خود به تاریخ رجوع کرده‌اید؟
فیلمنامه ما به طور کامل اتفاقات سال 1330 را توضیح می‌دهد اما قصه اصلی سریال این نیست. به اندازه‌ای که لازم بوده این قصه‌‌های تاریخی در فیلمنامه بیان شده است. جذابیت تاریخ به تکرار شدن آن است اما فرم این تکرار تغییر کرده است.
شما در این سریال دو نقش از دو بازه زمانی متفاوت در تاریخ را بازی می‌کنید. بازی نقش یک جوان در دهه 30 چه تفاوت‌هایی با جوانی از دهه 90 و اکنون دارد؟
تعریف عشق، معرفت و انصاف در سال 94 تغییر کرده و با گروهی که همکاری می‌کنیم، احساس می‌کنیم عشق همچنان همان تعریف کلاسیک را دارد و برای مردم و ما دوست داشتنی است.
آیا سریال«شهرزاد» می‌تواند با سریال‌‌های ماهواره‌ای رقابت کند؟
اگر مردم به قصه و بازی توجه داشته باشند، مطمئن هستم که پیگیر این كار خواهند بود. قصد ندارم درباره كسی صحبت كنم اما در این كار سعی نكرده‌ایم از همان ابتدا به مخاطب توهین کنیم و یا مردم را بخندانیم تا ندانند كه چه بلایی سر فرهنگشان می‌آید. البته كمدی و طنز هم باید باشد و این نوع سریال‌ها ما را زنده نگه داشته‌اند اما یادمان نرود كه در كنار طنز سایر ژانرها نیز باید باشند. بنابراین فكر می‌كنم با «شهرزاد» بتوانیم سطح سلیقه مخاطب را بالا ببریم. ضمن این‌كه برای مردم هنوز هم روایت عشق‌های قدیمی جذاب است.
کار جدیدی داشته یا پیش رو دارید؟
برای بازی در یک فیلم سینمایی قرارداد داشتم که به آن نرسیدم در فیلم سینمایی «ماهی سیاه کوچولو» به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی و کارگردانی مجید اسماعیلی هم بازی کرده‌ام که آماده اکران است.
نسرین بختیاری
انتهای مطلب/صبا

سئو سایت ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]