لیلا رضایی: از آنجا که انتخاب فیلم مهدی نادری با عنوان " بدرود بغداد" حاشیه های زیادی را به دنبال داشت، مهدی نادری صحبت کردن درباره آن را به زمان مناسبتر، یعنی زمان اکران عمومی آن در سراسر کشور، موکول کرد و پیشنهاد گفت و گو با عوامل فیلم را داد.

گفت وگوی اختصاصی با مصطفی زمانی ؛ بازیگر فیلم " بدرود بغداد"

بهترین گزینه برای این انتخاب مصطفی زمانی بود که پیش از این نیز اظهار نظراتی درباره " بدرود بغداد" گفته بود از انتخاب "بدرود بغداد" برای اسکار خوشحال است اما دیدن این فیلم آزارش می دهد چون فقط ۳۰ درصد از آنچه را که می توانسته اند، انجام داده اندو...
با زمانی درباره همه چیز " بدرود بغداد" صحبت کرده ایم:

نظرتان درباره " بدرود بغداد " و حاشیه های آن چیست؟خوشحالم برای همه دوستان و امیدوارم که اتفاقات خوبی هم برای مهدی و هم برای تورج و هم برای دیگر عوامل آن بخصوص بازیگران بیافتد. همین طور ساسان سالور که خیلی زحمت کشید تا فیلم ساخته شود .امیدوارم که در نهایت، همه چیز به نفع دوستان من در این فیلم تمام شود تا زحماتی که کشیده اند، جبران شود.

توقعتان از " بدرود بغداد" در اسکار چیست؟

واقعا توقعی از این فیلم ندارم ، چون من لذتم را در کار بردم. فقط امیدوارم همه چیز رو به راه شود.

ولی شما گفته اید که فقط ۳۰ درصد از آنچه که می باید در این فیلم به انجام رسید.هنوز هم معتقدم که به۳۰ درصد از اهداف پشت صحنه رسیدیم. منظورم این است که ما به دلیل کمبود امکانات و یک سری حساسیت ها برای فیلم اولی ها مجبور شدیم به خیلی از آرمان های ذهنی مان نرسیم

چرا اینطور فکر می کنید؟با تفکراتی که داشتیم ، نه به لحاظ ممیزی ، بلکه به لحاظ امکاناتی که داشتیم فقط توانستیم به ۳۰ درصد آنچه که می خواهیم برسیم.
زمانی که قصه این فیلم را خواندم، با چند نفر از دوستان نزدیکم درباره اش مشورت کردم . جالب است که آنها معتقد بودند که من نباید در آن بازی کنم. اما وقتی قصه جهان شمول آن رادیدم ، بازی در آن را پذیرفتم. تولید فیلم با حداقل بودجه شروع شد و در طول تولید نیز با مشکلات بسیاری مواجه شد. اما بعداز تولید به قدری فیلم خوبی از آب در آمد که اصلا کسی فکرش را نمی کرد.
با این همه خیلی دوست داشتم امکانات بیشتر بود و می توانستیم آنطور که می خواهیم آن را بسازیم.
از این که امروز این موقعیت برای این فیلم پیش آمده که راهی اسکار شود ، خوشحالم ولی این خوشحالی باعث نشده تا در من توقع ایجاد شود. من هیچ توقعی از فیلم ندارم.

به اعتقاد شما این فیلم همه المان های لازم برای حضور در جشنواره ای همچون اسکار را داشت که از جانب مسوولان به عنوان نماینده سینمای ایران انتخاب شد؟بحثی که وارد است این است که خیلی از منتقدان بر این باورند که بر سر لج و لجبازی این فیلم انتخاب شده است
بحثی که من دارم این است که باید به نظر همه احترام گذاشت. ضمن این که بر این باورم که مضمون داستان "بدرود بغداد" یک مضمون صرفا ایرانی نیست .
فیلم در فضای جنگ های داخل عراق ساخته شده است ، اما گروه تولید کاملا ایرانی است. همچنین اسامی و عناوینی را که در این فیلم می بینید، اسامی ای نیستند که وابسته به نوعی تفکرخاص باشند و یا تهیه کننده نگرش خاصی داشته باشد، که ندارد.
ما فیلم ضد جنگ ساخته ایم .اینطور نبوده که بخواهیم به نفع کسی کاری کرده باشیم و فیلمی ساخته باشیم. چون فیلم ضد جنگ است، ضد شخص نیست. این فیلم از انسانیت حرف می زند و چون اینطو بوده از آن دفاع می کنم و می گویم که به نفع کسی ساخته نشده است

آنچه باعث حضور شما در آن شد چه بود؟
چیزی که باعث شد من در این فیلم ایفای نقش کنم، قصه آن بود. برخورد یک تروریست عراقی با یک سرباز آمریکایی. این دو برای کشتن یکدیگر در تلاشند ولی بعد که با هم برخورد می کنند، می بینند که در پس پشت زندگی اشان، چقدر شبیه هم اند. هر دو مامورند و معذور و مجبورند که برای کشتن هم تلاش کنند. برای من این داستان به همین دلیل جذابیت داشت.
نکته جالب این است که نام این فیلم قبل از " بدرود بغداد" ، فیلم سینمایی  بدرود بغداد"مراببخش مادر" بود. منظورمان از این

انتخاب این بود که مادران این سربازان، سردمدارانی که بچه هایشان را به کشتن داده اند و بانیان اصلی جنگ هستند را نمی بخشند. اما احساس کردیم که این نام نمی تواند مفهوم ما را برساند و به همین دلیل نام آن به " بدرود بغداد" تغییر یافت.
البته منتقدان تا حدودی حق دارند. ما نمی توانیم بگوییم که بهترین فیلم سال را ساخته ایم ولی احساس می کنم چیزی که موجب شد این فیلم به اسکار برود، قصه جهانشمول آن و قصه روز دنیاست.
من هم به این طرف حق می دهم و هم به آن طرف! ولی چه بهتر است که ما ، چه عوامل سازنده، چه بازیگران و چه منتقدان و...هول برمان ندارد.
من خود نقدی هم که به این جریان داشتم این بود که این فیلم در داخل کشور مورد توجه قرار نگرفت و متاسفم که در داخل با نامهربانی روبرو شد. از عنوان بندی فیلم مشخص است که عوامل این فیلم کسانی هستند که برای سینما کار می کنند و دغدغه ای جز سینما ندارند ونیامده اند برای کسی فیلم بسازند. ای کاش حمایت کافی می شد. "بدرود بغداد"از منظر منتقدان به عنوان فیلم برتر انتخاب شد اما خیلی جالب بود که این فیلم در بخش مسابقه ملی فجر قرار نگرفت.

حداقل این است که فیلم نماینده اسکار ابتدا باید در بخش مسابقه خود کشور انتخاب شود. این فیلم در جشنواره فیلم فجر جزو ۴۰ فیلم بخش مسابقه نبود. همه ما از این بابت ناراحت شدیم که چرا به بخش مسابقه راه پیدانکرد. انتظار داشتیم که این اتفاق بیافتد چون همه بچه ها جوان بودند و همه زحمت کشیده بودند، احساس کردیم ما را لایق ندانستند. چرا این اتفاق افتاد؟ چرا به همراه ۴۰ فیلم به بخش مسابقه نیامد؟ اینها سوالاتی بودند که به دنبال جوابشان بودیم و کسانی که آن را انتخاب نکردند باید جواب می دادند. پس چطور شد که این فیلم به اسکار رفت؟ اصلا اکران آن کجاست؟ من می خواهم فیلمم را در سینما ببینم، به کدام سینما باید بروم؟
با قطعیت اعلام می کنم که ما بهترین فیلم را نساختیم ولی بنا به توانایی و امکاناتی که داشتیم، کار خوبی ارائه کردیم.
مثلا در خصوص دیالوگ ها، باید بگویم دیالوگهای عربی که بین و من و خانم بهرام برقرار می شد،حداقل ۲ ماه زمان برد.

ما عین خود عراقی ها و به لهجه خودشان حرف می زدیم. دو ماه معلم عربی عراقی داشتیم. هر معلم عربی می تواند صحبتهای عربی ما را بشنود و اگر می تواند از آنها ایراد بگیرد.مطمئن باشید که نمی تواند از صحبتهای ما ایراد بگیرد. من دریک جا ۲۷ خط دیالوگ داشتم که همه به زبان عربی بود. این است که می گویم بسته به امکاناتی که داشتیم، خوب کار کردیم .ولی فیلم های دیگری نیز وجود داشتند که می توانستند به جای این فیلم به اسکار راه یابند.

من خودم شخصا فیلم آقای همایون اسعدیان را دوست دارم ،فیلم آقای حاتمی کیاو همین طور فیلم آقای علیرضا امینی را !
بله امسال کارهای زیادی در جشنواره بود که به گفته شما می توانست جای این فیلم باشد. ولی همانطور که گفتم قصه جهانشمول این فیلم بود که موجب شد نظرات به سمتش جلب شود وهمین طور داستان ضد جنگی که داشت.

چقدر به موفقیت این فیلم در اسکار امیدوارید؟
قرار نیست حالا هر فیلمی که به اسکار می رود جایزه بگیرد. در این خصوص نمی دانم چه بگویم. به نظر من به سلیقه داوران بستگی دارد. من به نوبه خودم واقعا این فیلم را دوست دارم ولذت خودم را از آن هنگام تولیدش بردم. اما نباید زیاد از حد توقع داشت. امیدوارم که این اتفاق بیافتد و این فیلم دیده شود و موفق!
ما هر سال فیلم به اسکار می فرستیم اما فقط فیلم " بچه های آسمان" بود که نوانست باموفقیت مواجه شود.
امیدوارم که "بدرود بغداد" موفق شود. موفقیت این فیلم موفقیت تک تک عواملی است که در ساخت آن دخالت داشته اند .

سئو سایت ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]