فیلم ملکه از زمان اکرانش تا کنون مورد هجمه های بسیاری قرار گرفت، به نظر شما چرا؟

درباره این فیلم به صورت خاص من فکر میکنم که شهامت دفاع از این فیلم در بین دوستان ما وجود ندارد. معمولا فیلم های مربوط به جنگ را می دهند تا آم های سفارشی بسازند. یعنی آدم هایی که خط فکریشان از قبل معلوم است. سفارش جنگ کردن به آدم های این مملکت یک سفارش خیلی خنده دار است. این جنگ تنها چیزی است که من میبینم برای بچه های ما مقدس است.هنوز هم خیلی ها احترام آنرا نگه میدارند و اگرهم نقدی دارند سعی میکنند محترمانه بیان کنند.از کسی نمیترسند فقط احترام میگذارند چون آنجا میدان عمل بود.این سیستم ناخودآگاه ماست که به کسی که جانش را کف دستش گرفته احترام میگذاریم.حالا یکی مثل باشه آهنگر می آید و چه میسازد؟می خواهد چه بگوید؟ این فیلم به نظر من اصلا نگفته که جنگ خوب یا بد است.این فیلم یک قسمتی از جنگ را روایت کرده که شما در آن وسط میتوانید کمبودها و آسیب ها و قدرت نظامی را ببینید.در زمانی که صدام حمله کرد جنگ خوب بود چون ما باید جلوی تجاوز را میگرفتیم.شما از یک جایی میبینی قانون بین الملل از ما حمایت نکرد و بچه های ما دست به کار شدند بس در آن زمان دفاع خوب است.ما فیلمی را نشان دادیم و افکار مختلفی را به چالش کشاندیم.نسل عوض شده ما چندین سال فیلم های حماسی داشتیم که قسمت بیرون عملیات را ساختند.ما در عملیات رمضان شکست خوردیم و فیلمش ساخته نشد و حالا میگوییم لزومی ندارد به آن برداخته شود.هنوز جاهای خوب جنگ زیاد است که بشود آنها را روایت کرد.ولی نمیشود ما مدام یک سری قدیس نشان بدهیم که بودند و شما اگر بخواهی این را نشان دهی باید رفتارشان را نشان دهی.نباید قضاوت کرد.قضاوت بدون آگاهی اشتباه است.قاضی واقعی خداست.فعل من باعث قضاوت در شما می شود و این فعلیت جنگ است که باید ساخته شود.جنگ نیاز به اعمال قوی با افکار حساب شده دارد.ولی باید با منطق و فکر روز جلو برود.ما داستان جنگ را روایت کردیم و کاری به خوب و بد نداشتیم و خیلی از این چیز هارا در آوردند.من احساس میکنم یک ذره بی سلیقگی و تریو بودن ما است که همیشه به بیشواز شرایط خطرناک میرویم.یعنی عادت کرده ایم که در بحران باشیم.در سینمایی که انواع و اقسام فیلم های مضحک در آن ساخته میشود.

+ کار کردن در حوزه دفاع مقدس سخت است؟

بله چون هرکسی خودش را صاحب جنگ میداند و این جنگ صاحبی جز مردم ندارد.زمانی که احساسی به وجود آید که کسی خودش را از بچه های جنگ به آن دوره متعصب تر بداند شرایط این میشود. اما این دفاع مال مردم است. ما گفت و گویی داشتیم در مورد حمله انصار حزب الله به فیلم ها.این مشکل از کجاست؟مگر سینمای سالم را فقط انصار حزب الله میخواهند؟پدر من هم میخواهد ولی عضو انصار نیست.مگر ما بیرون از سینما هستیم؟تعاریف مال یک دسته ای شده ممکن است در یک سکانس بگویند فلان سکانس این معنا را دارد؟چه کسی به ما اجازه می دهد برای خودمان معنا بکنیم؟ما تعاریفمان به هم ریخته و تعاریف ما از "جنگ " "عشق" "دوست داشتن" "بحران"به هم ریخته و دچار تناقض شده ایم و در هنر این طور است و من فکر می کنم ما با مسئولین دچار تناقض در مفاهیم مشترک شده ایم.

+ درباره این تناقض میگویید؟

به راحتی روی واقعیات چشم میبندند تا مقام مسئول بالاتر دوستشان داشته باشد و این خیلی بد است. من اصلا اعتقادی به جناح ندارم ولی میگویم کسی که پشت میز مینشیند باید خودش مسئول باشد و باید دفاع کند.یعنی این سرزمین مدیران با دل و جرات میخواهد که بتوانند از افکار و عقایدشان دفاع بکنند و این حالا وجود ندارد. مهم جسارت است. الان همه یک چیزی از جنگ ساخته اند و تابو میکنند.نباید این جنگ را انحصاری کرد ومردم را در قضاوت قرار بدهیم. ماهم اعتقاداتی داریم و آن مسئول بیاید و حرف بزند و ببیند اعتقادش بیشتر است.5دقیقه با ما حرف بزند. دیگر دوره ای است که آدم ها را میشود از رفتارشان تشخیص داد که چند مرده حلاج هستند.

+ با این همه اتفاقاتی که درباره فیلم ملکه رخ داد از حضور در آن رضایت دارید؟

من هیچ وقت فکر نکردم این فیلم ها مال کدام جشنواره بوده. فیلم ملکه هم کارگردان وهم تهییه کننده با دل ساخته اند و همین گلایه های آلان برای این است که چرا نمیگذارید در سطح وسیع دیده شود که بالاخره دیده میشود چون فیلم خوبی است. جزو فیلم های مرجع میشود. به نظر من روسفیدی مال کسی است که با دلش کار میکند و روسیاهی مال سیاست زده ها میشود. چون جذاب این است که ما نباید در سیاست دخالت کنیم ولی نمی دانم چرا سیاست به خوذش اجازه میدهد که در همه چیز دخالت کند.من با چند مسئول جنگی حرف زده ام کلا با آدم بشت میز نشین حرف نمیزنم و مشکل دارم. من با آدم هایی سر صحنه حرف زدم که جزو آن 5نفر بود و اسمش غلام زرقانی بود.جزو چندتای واقعی جنگ بود.

سئو سایت ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]