گفتگوي تفصيلي برنا با بازيگر نقش يوسف پيامبر؛

دفاع مقدس آن قدر پاک است که فقط بايد از پاکي‌اش فيلم ساخت


مصطفي زماني گفت: بچه‌هاي جنگ از چيزي گذشتند که بالاتر از آن نداريم؛ جان، آنها از جانشان گذشتند

.

 

مصطفي زماني حالا به يک چهره‌ شناخته شده در ميان مخاطبان تلويزيون تبديل شده ‌است و درخشش او در مجموعه "يوسف پيامبر" هنوز هم در اذهان باقي مانده ‌است. اما او به تازگي بازي در اولين فيلم سينمايي خود تحت عنوان "آل" را نيز به پايان رسانده ‌است که کاري متفاوت درسينماي ايران محسوب مي شود. گفتگويي را با وي انجام داديم که مشروح آن را در زير مي‌خوانيد.

فرشته‌هايي که رفتند

مصطفي زماني بازيگر جوان کشورمان در گفتگو با خبرنگار سرويس فرهنگي‌هنري برنا در خصوص هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: هيچ تعريفي نمي‌توانم از اين واقعه داشته‌باشم. زماني که جنگ تمام شد من فقط 7-6 سال سن داشتم و بعد از آن نيز که هوشيار شدم از طريق فيلم و بعدها نيز از طريق افرادي که در جنگ بودند، شنيدم که گاهاً طاقت ديدن برخي از صحنه‌ها را ندارم. از شنيدن و ديدن اينکه جوان‌هايي داشتيم که از ما خيلي کوچکتر بودند؛ 14ساله، 15ساله و در جنگ حضور داشتند کم طاقت‌تر مي‌شوم. اين بازيگر جوان اظهار داشت: به نظر من بچه‌هاي جنگ فرشته‌هايي بودند که رفتند تا ما الان در امنيت به سر ببريم و به جاي اينکه صدام و امثالهم و کشورهاي ديگر در کشور ما باشند، ما هستيم که براي خودمان تصميم مي گيريم، آزاد و رها.

وي با تأکيد بر اينکه آسايش و امنيت کشور را مديون بچه‌هاي جنگ هستيم گفت: احساس مي‌کنم که به هيچ شکلي نمي‌توانيم دينِ آدم‌هايي را که براي ما و حفاظت از ناموس ما رفتند، بدهيم، مگراينکه هميشه احساس کنيم که يکسري از افراد بزرگ؛ فرزندان اين ملت، براي آسايش امروزمان، براي اين که خوب زندگي کنيم، براي راحتي آدم‌هاي امروز و اينکه در همه حال در راحتي به سر ببرند، از خونشان گذشتند و جانشان را گذاشتند. بازيگر نقش "يوسف پيامبر" ادامه داد: ما هميشه، در تاريخ ايران، در هر نقطه از دنيا و در هر زماني، هشت سال داريم که نسل سال 60، نسل‌هاي بعد از آن و هر سال که ادامه پيدا کند مديون آدم‌هاي آن هستند که از جانشان گذشتند تا ما راحت باشيم

.

مشکل از ماست

زماني گفت: اگر همه‌ي‌ما، همه‌ي‌ما و تاکيد مي‌کنم همه‌ي‌ما با آدم‌هايي که سعي‌کردند تا ما در امنيت و راحتي باشيم، مشکل داريم، مشکل از ماست نه آنها. اين ماييم که اگر جايي با مشکل مواجه مي‌شويم، نمي‌توانيم آسايش خودمان را فراهم کنيم. اگر گاهي فکر مي‌کنيم که همه چيز عالي نيست، مشکل از ماست، چراکه بچه‌هاي جنگ از چيزي گذشتند که بالاتر از آن نداريم؛ جان، آنها از جانشان گذشتند.

مصطفي زماني با تأکيد بر اينکه تا زماني که نتوانم معرفت آدم‌هاي جنگ را درک کنم، قدم به عرصه فيلم‌هاي دفاع مقدس نمي‌گذارم به خبرنگار برنا گفت: من فقط اجازه پيدا کردم که به خواست خودم در يک پروژه‌اي که به دلايل مختلفي نبايد اسمي از آن و نوع پروژه آورده ‌‌شود، يک سکانس بازي کنم که متعلق به دفاع مقدس است و اين سکانس به لحاظ بصري و کارگرداني بسيار زيبا و خوب است. وي افزود: از آنجا که نقشي که بازي کردم کاملا حساس است، اجازه ندارم که اسم فيلم را بياورم چرا که کسي نمي‌داند من آن سکانس را 9ماه پيش بازي کرده‌ام و در لحظه آخر ديده مي‌شود. بنابراين به نوعي من تجربه بازي در فيلم جنگي و دقيقا فتح خرمشهر را داشته‌ام

.

زماني اظهار داشت: مي توانم بگويم در حد يک سکانس هم توانا نبودم که معرفت بچه‌هاي جنگ را داشته باشم. اين سکانس ديني بود که احساس مي‌کردم بايد بازي کنم. اميدوارم کساني که در دفاع مقدس فعاليت داشته و حضور داشتند، با ديدن نقش من در اين فيلم ، اگر کم وکاستي بود مرا ببخشند

.

خيلي وقت است که "از کرخه تا راين" نداريم

بازيگر فيلم سينمايي "آل" در خصوص جايگاه سينماي دفاع مقدس به خبرنگار برنا گفت: به نظر من تلويزيون و يا سينما بايد از دادن بودجه‌هاي سفارشي به آدم‌هاي سفارشي دست بردارد، چراکه دفاع مقدس و حال و هوايي که در آن زمان بوده‌است، قداستش خيلي بيشتر از اين چيزهاست که با يکسري فيلم‌نامه‌هاي سفارشي و افراد سفارشي، فيلمي ساخته شود. اينکه عده‌اي با يک تيم مشخص و بودجه معين و صرفا در ژانر دفاع مقدس فيلم مي‌سازند، نه تنها مخاطب را به ديدن ترغيب نمي‌‌کند بلکه او را آزرده خاطر هم مي‌کند. زماني اظهار داشت: فيلم‌هاي دفاع مقدس را بايد به کارگردان‌هايي سپرد که آثاري را در کارنامه دارند که هنوز تاثيرشان وجود دارد. خيلي وقت است که "از کرخه تا راين نداريم". خيلي وقت است که "آژانس شيشه‌اي" نداريم. وي کليشه‌اي بودن داستان‌هاي جنگي را يکي از عوامل عدم استقبال مخاطب دانست و افزود: وقتي فيلم کليشه‌اي ساخته مي‌شود، براي مخاطبي که بارها و بارها آن را ديده‌است، جذابيت ندارد. بعضي بودجه‌ها صرف ساخت فيلم‌هايي مي‌شود که هيچ تأثيري ندارد و نه تنها دفاع مقدس را پررنگ نمي‌کند، بلکه تأثيرات آن را نيز ضعيف مي‌کند. قداست جنگ دفاع مقدس را يا در حد کليشه نگه داشته‌ايم و يا خيلي آن را پائين آورده‌ايم. وي در ادامه گفت: حال و هواي بچه‌هاي جنگ، عشقي که به کشور و ملت خود داشتند، فهم، درک آنها، فهم معرفت افرادي که 8 سال جنگيدند، فهم آدم‌ها و خيلي چيزهايي که خيلي از ما و حتي خود من نيز نمي‌فهمم، بيشتر از اين حرفهاست. ساخت اين قصه‌ها از عهده افرادي بر مي‌آيد که سال‌ها در عرصه فيلم‌سازي و کارگرداني رنج برده‌اند. کارگردان‌هاي مطرح و بزرگ هيچ وقت حاضر نيستند مجري ايده ديگري باشد. زماني بيان کرد: براي بيان زندگي آدم‌هاي جنگ و کساني که جانشان را براي مقوله‌اي گذاشتند؛ حال‌آنکه آن مقوله مي‌تواند ملت ايران باشد، مي‌تواند خانواده‌اش و ... باشيم. بايد خيلي در اين آدم‌ها ريز شويم تا آنها را يبه تصوير بکشيم و جلوي دوربين بياوريم.

نگاه متفاوت، تأثير بيشتر

وي تأثيرگذاري فيلم‌هاي دفاع مقدس را در متفاوت بودن نگاه کارگردان‌ها در ساخت فيلم دانست و افزود: بايد به فيلم‌سازان اجازه دهيم تا در گوشه و کنار جنگ جستجو کنند و از زواياي مختلفي به قصه جنگ نگاه کنند. هر وقت ديديم که نگاه متفاوت بود، تأثيرش نيز بيشتر بوده‌است. زماني تصريح کرد: 90 درصد آثاري که در اين چند سال، در حوزه دفاع مقدس ساخته شده‌است، يا مردم و جوانان آنها را نگاه نمي‌کنند و يا اگر نگاه کنند، تأثيري از آنها نمي‌گيرند. البته من به عنوان يک جوان ايراني نه به عنوان کسي که در اين حرفه‌است به بعضي از اين آثار اعتراض مي کنم. چرا که اگر به عنوان کسي که در اين حرفه است نظر دهم حق آنچناني به گردن هنر، سينما و ... ندارم.

به تأثيرات جنگ روي نسل‌ها بپردازيم

اين بازيگر جوان گفت: من احساس مي کنم که بعد از گذشت20 سال از جنگ، ابعاد وجودي جنگ تقريبا توسط سينماگران بزرگ بررسي شده‌است. کلي گويي‌هايمان را کرده‌ايم و حالا وقت آن رسيده‌است که به ابعاد جنبي آن اعم از تاثيرات جنگ بر نسل‌ها، اينکه سردارها کجا هستند، خانواده‌هايشان و بچه‌هاي جنگ که الان حداقل 20سال سن دارند، بعد از آنها چه مي‌کنند؟، پرداخته‌شود. بنابراين بايد اجازه دهيم تا از زواياي مختلف به جنگ و دفاع مقدس نگاه شود. زماني اظهار داشت: "روز سوم" آقاي لطيفي به دليل اينکه اجازه داده شد به جنگ به زاويه‌اي ديگر نگاه کند، با استقبال مخاطب روبرو شد و در آرشيو خانه‌ها، سينما مي‌ماند تا هر وقت که بخواهيم به آن سر بزنيم، چراکه هيچ وقت کهنه نمي‌شود؛ به دليل اينکه آن آدم‌ها کهنه نمي‌شوند. همچنين وقتي "ليلي با من است"، "از کرخه تا راين" و "آژانس شيشه‌اي" و ... ساخته‌مي‌شود در ذهن مي‌مانند، چون کسي آن‌ها را مي‌سازد که نوع نگاه و معرفتي که به دفاع مقدس دارد بالاتر از کليشه است.

مصطفي زماني يادآور شد: من به عنوان يک جوان ايراني نه بازيگر، بزرگترين مشکل را در اختصاص بودجه و عدم آزادي به فيلم سازان دفاع مقدس مي‌بينم. دفاع مقدس مملو از فداکاري‌هاي افرادي بوده ‌است که براي حفظ ناموس اين مملکت روي مين رفتند، جلوي تيرو توپ رفتند، اينها ديگر مميزي ندارد. کارگردان بزرگ هيچ وقت نمي‌خواهد که بگويد که جنگ فداکارانه نبود، امکانش صفر است که او چيز ديگري غير از اين‌ها بگويد. مگر آنها خودشان نديدند! دفاع مقدس آن قدر پاک است که فقط بايد از پاکي‌اش فيلم ساخت. رزمندگان در شرايطي بودند که نمي‌توانستند غير از خوب بودن باشند. سينماگر وقتي وارد اين فضا مي‌شود نمي‌تواند جز خوبي چيز ديگري بسازند

.

زماني که اين‌روزها بازي در "مرا ببخسش مادر" را آغاز کرده ‌است، خاطرات و مستندات دفاع مقدس را تأثيرگذارتر از فيلم‌ها دانست و به خبرنگار برنا گفت: وقتي خاطرات بچه‌هاي جنگ را مي‌خوانيم خيلي جذاب‌تر و جالب‌تر است. ديدن مصاحبه‌هايي که در هفته دفاع مقدس از تلويزيون پخش مي‌شود برايم از صد فيلم دفاع مقدسي زيباتر است، چون حقيقت دارد. وي در خصوص اقتباس از مصاحبه‌ها، خاطرات و ادبيات جنگ براي فيلم‌هاي دفاع مقدس گفت: ما دو نوع تفکر مستند و سينما داريم. مستند ساز، مستند مي‌سازد، سينماگر نيز قصه؛ قصه‌هايي که چالش و درام دارند

.

تعامل بين اهل قلم و سينماگران ايجاد شود

زماني با اشاره به اينکه بايد تعامل بين اهل قلم و سينماگران ايجاد شود، افزود: به عنوان مثال وقتي کسي خاطره‌اي را تعريف مي‌کند و مي‌گويد همين است ولاغير، سينماگر مي‌تواند اين صحنه را به وسيله داستان بدون آنکه دروغ باشد ولي جذابيت بصري و ديالوگي آن را بالا ببرد، اما نويسنده و مصاحبه‌شونده قبول نمي‌کند و مي‌گويد فلان سردار همان‌گونه بود که تعريف کردم و بايد همين ساخته‌شود. بنابر‌اين سينماگر وقتي سمت خاطرات جنگ و داستان‌ها مي‌رود، بايد کمي کوتاه بيايد. اما کارگردان خوب زير بار اين حرف‌ها نخواهد رفت، کارگردان خوب، يک قصه خوب را از دل يک خاطره خوب برمي دارد و براساس آن طرح، فيلمي را بسازد.

!

زماني با اشاره به اينکه کارگردانان جواني که بتوانند آثار دفاع مقدسي بسازند، انگشت‌شمارند، تصريح کرد: بزرگترين مشکل ما اين است که در دنياهاي هم نبوده‌ايم اما راجع به دنياهاي يکديگر تصميم مي‌گيريم. به اين معنا که شخص به دنياي ديگري خوب سر نمي‌زند و جستجو نمي کند، اما دوست دارد که برايش تصميم بگيرد. وي ادامه داد: نسل جديد ما نوع ديگري از معرفت را از محيط خود ياد گرفته‌است. معرفت‌ها خيلي عوض شده‌است، شايد امروزه معرفت کمک مالي به همسايه و دوستت باشد. هر چه به عقب؛ 30-20 سال گذشته بر مي‌گرديم به اصيل بودن هر مسئله‌اي پي مي بريم. براي همين است که پدربزرگ‌هاي ما معرفت‌شان با ما فرق مي‌کند و براي همين است که گاهي ما معرف جنگ را نمي‌فهميم

.

.

.

.

منبع :‌ برنا نيوز

تمنا !

جمعه دهم مهر 1388 ] [ 12:12 ] [ تمنا ]

مصاحبه + عکس + خبر

:

FPRIVATE

و اما حالا مصاحبه

این روزها مشغول چه کاری هستید؟

فعلا در پیش تولید هستم وقراراست در مهرماه فیلم (مراببخش مادر) به کارگردانی اقای مهدی نادری را شروع کنیم.

درهنگام پخش سریال یوسف پیامبر وبعد ازآن مصاحبه های جعلی وعکسهای مونتاژشده فراوانی ازشما دررسانه هاو نشریات مختلف یه چاپ رسیده است......بااین موارد چطور کنارامدید؟

مصاحبه های جعلی وعکسهای مونتاژشده فقط مختص به من نبوده نیست ونخواهد بود.این شرایطی است که برای هربازیگر جوانی رخ میدهد.من سعی میکنم تا زمانیکه به ابروی کاری من وهمچنین عزیزان دیگری که نام آنها توسط مصاحبه های جعلی آورده شده است به خطر نیفتاده عکس العملی از خود نشان ندهم واگر هم عکسهای مونتاژی و مصاحبه های جعلی خط قرمزها را رد کند مطمئتا برخورد قانونی خواهم کرد.

)

.

بعد از پایان یافتن سریال یوسف و به نوعی پایان قرارداد شما مبنی بر عدم حضور دردیگر آثار تلویزیونی بازهم در تلویزیون پیشنهادی داشتید وآیا دوست دارید بازهم در تلویزیون فعالیت کنید؟

بله. پیشنهادات خوبی داشتم که به دلیل محدودیت زمانی موفق به بازی در انها نشدم.

بازی در آل را چطور پذیرفتید و جذابیت این کار برای شما چه بود؟

ازآنجا که همکاری با آقای بهرامیان برایم جالب و مطمئن بودم که از او درسهای خوبی خواهم آموخت واز آنجا که نقشم نقشی کاملا متفاوت با کارکتر قبلی ام بود دوست داشتم بااین کار کار سینمایی ام را شروع کنم واکنون احساس میکنم که تصمیم درستی را در آن زمان گرفتم.

.

:

.

من که خیلی خوشحال شدمامیدوارم شما هم خوش حال شوید

مصطفی زمانی در دومین تجربه سینمائی خود در فیلم (مرا ببخش مادر ) به ایفای نقش

می پردازد

حالا هم یک خبر جدید برای طرفداران مصطفی زمانی

جذابیت این کار هم برایم خیلی زیاد بود.زحمتی که اقای بهرامیان در صحنه می کشد باعث می شود شما همواره به او اعتماد داشته باشید

من کار خاصی انجام ندادم فقط سعی کردم مصاحبه هایم به اندازه ای باشد که حرف تکراری نداشته باشم وهم چنین مخاطب حوصله خواندن نظراتم راداشته باشد.چون معتقدم ردن حرف های تکراری در گوش مخاطب توهین به شعور آنهاست. وازاینکه از حاشیه دور ماندم به دلیل این بود که من یاد گرفته ام همیشه به اصل کارم توجه داشته باشم.من فعلا باید به دنبال یادگیری باشم تا بتوانم با توان بیشتری از پس نقش هایم بر بیایم واز آنجاییکه باید وقت بیشتری برای یادگیری وتجربه اندوزی بگذارم مطمئنا وقت برای پرداختن به حاشیه را ندارم وسعی میکنم خودرا درگیر این ماجراها نکنم

اصولا بازیگران سینما وتلویزیون بعدازاینکه به شهرت و محبوبیت قابل توجهی دست پیدا می کنند به سرعت اسیر حواشی می شوند ولی بنظرمیرسد که شما خودتان راازاینگونه مسائل دور نگه داشتید؟(حتی درارتباط با نشریات و رسانه ها

امروز هم با یک آپ جدید در خدمتتون هستم امیدوارم رضایتتان را جلب کند

عکس

سلام دوستان

[

وي در پايان به خبرنگار برنا در خصوص فعاليت‌هاي کنوني خود گفت: در حال حاضر مشغول بازي در فيلم سينمايي "مرا ببخش مادر" به کارگرداني مهدي نادري هستم. همچنين چندين پروژه به من پيشنهاد کردند که تا آبان‌ماه، در مورد حضورم در آنها تصميم مي گيرم

زماني اظهار داشت: معتقدم که کارگردان جوان نه به دليل کم سوادي بلکه به دليل شرايط سني که نتوانسته به دنياهاي مختلف سر بزند و آنها را به چالش بکشد، نمي‌تواند کار خوبي را ارائه دهد. اما او مي‌تواند در مورد زمانه خود که روي آن تسلط دارد فيلم بسازد، براي همين کارگردانان جوان و خوبي داريم که کارهاي خوبي نيز ساخته‌اند

زماني افزود: مي‌توان اينکه کسي به خاطر دوستش خود را روي مين مي‌اندازد را لمس کرد، اما براي درک آن لحظه، سال‌ها زمان لازم است تا بفهميم آن فرد به کجا مي‌رسد که چنين کاري مي‌کند و از جانش مي‌گذرد. کارگردان جواني در سن و سال من هرجور که بخواهيم حساب کنيم، معرفت دوره خود را ياد گرفته‌است. براي همين معرفت کساني که استخوان خرد کرده‌اند، خوب و بد را ديده‌اند و انواع مختلف آدم و عشق‌ها را ديده‌اند، دنياي پدربزرگ‌ها را خوب ياد گرفته‌اند، دنياي بچه‌ها را بلدند، دنياي جوانان را آموخته‌اند، بسيار متفاوت است

معرفت‌ها عوض شده ‌است

خاطراتي که از صد فيلم جذاب‌ترند

به عنوان يک جوان ايراني، نه بازيگر

در حد يک سکانس هم توانا نبودم

اول معرفت، بعد بازي

از خود گذشتند، تا ما باشيم

سرويس فرهنگي‌هنري برنا- خداکرمي

/

سئو سایت ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]