مصطفی زمانی در هفته نامه امید جوان

سینا اولین نقش سینمایی شما پس از یوزارسیف و یوسف پیامبر بود ،چرا بازی در فیلم آل را پذیرفتید؟

مهمترین مسئله ای که در اولین کارسینمایی برایم مطرح بود این بود که با "یوزارسیف"تفاوت هایی داشته باشد.پیشنهاداتی هم که در آن دوره مطرح می شد به خاطر نوع کاراکترم یک شخصیت معصوم ومثبت بود که ((المان))های آن بیشتر"صداقت" ، "معرفت" ، "مردانگی" و...است که با عناصری چون چشم پاکی ،خوش رویی و...همراه می شود.این پایه کار تمام چهره های مثبت است اما تفاوت هایی که "سینا" در آل برایم ایجاد کرد این بود که شخصیت اولا تعادل روحی وروانی نداشت و درمواردی احساس می کرد که باید ((داد)) بزند ،دوم آنکه ((خرافه پرور)) بود و معصومیت در ان شخصیت به صورت تدریج شکل می گرفت.

در جایی که فیلم هایی مانند حریم وکلبه با شکست تجاری روبه رو شدند ،پذیرش نقش در یک فیلم ژانر وحشت ریسک تلقی نمی شد؟

بله ،حریم وکلبه در سینمای وحشت با فروش ۵۰،۴۰ میلیونی از پرده کنار گذاشته شدند ولی فیلم ال در همین لحظه ای که من وشما با هم صحبت میکنیم حدود ۷۰ میلیون فروخته است.ضمن اینکه در ابتدا ی کار برای تبلیغات دست ما درحنا بود وروز اول حتی یک بیلبورد نداشتیم."ژانر وحشت"شاید آن تفاوتی که من به دنبالش بودم ،به گونه ای ایجاد میکرد.شخصیت یوسف در تلوزیون برای من شهرت ومحبوبیت زیادی به همراه آورد وقطعا بار دیگر فرصت های تازه در تلوزیون به من داده خواهد شد.اما سینما بحث دیگری است جایی است که بایدعلاوه بر عامه مردم ،خواص ومنتقدان هم شما را بپذیرند ودر این صورت است که شما ماندگار خواهید شد هرچند که جایگاه ثابت وطراز اول در هنر هفتم همواره از آن تماشاگران بوده است.احساس من این بود که "آل" فیلمی است که می توان اسم سینما روی آن گذاشت وآبرومند است ومی تواند با تامین توقع بیننده فروش خوبی هم داشته باشد.

آل یک موجود ماورالطبیعه است وخیلی ها شاید برای اولین بار اسم این موجود را شنیده باشند ،جدای از ژانر وحشت ،آل چه تمهیدی را در امتداد قصه دنبال می کند؟

آل وموجوداتی از این دست در سینمای دنیا کارکرد دارد.در سینمای ما قصه با آل ظهور میکند ودر هالیوود با " آواتار" و " ای تی" و فیلم هایی که استیون اسپیلبرگ می سازد بروز می کند. آل های آنها فضایی هستند.این قصه ها در واقع برای بیان یک مفهوم مورد استفاده قرار می گیرند.به اعتقاد من مفهومی که آل بیان می کند ،آن است که بگوید ما خودمان ((حجاب))خودمان هستیم وهرکسی آل خودش است.یک وقت انسان باور می کند وبیدار می شود و یک وقت مثل زن سینا باور نمی کند وتاوان آن را شوهرش میپردازد.در این دنیا همه اتفاقا به صورت سلسله مراتب وزنجیروار به هم متصل است.

کار در کشور ارمنستان چگونه بود؟

خیلی سخت ! ما ۵۰ روز آنجا بودیم،همین موقع ها وبهار بود هوا صبح آفتابی،ظهر بارانی و عصر ابری بود!از طرفی ارمنستان کشوری است با اقتصاد خصوصی،در آنجا میدان معروفی به نام ((کاستاک))وجود دارد ،شما برای فیلم برداری در میدان شهر باید معمولا از شهرداری اجازه بگیرید،ولی ما باید سراغ بخش خصوصی می رفتیم وازآنجایی که آنها زاد اهل سینما نیستند ،کار با دشواری هایی همراه میشد.

ارمنستان کشور موسیقی است؟

بله آنها در موسیقی بسیار فرهیخته هستد ،بد نیست که بدانید ما به واسطه همین اقتصاد خصوصی مجبور شدیم پلان های مربوط به مترو را در ۲ساعت بگیریم که کار دشواری بود.

هم زمان با پخش فیلم آل در سینما ،پشت پرده یوسف پیامبر نیز از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود،حضور هم زمان یوزارسیف وسینا را چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظر من خیلی خوب است.دوستی می گفت مردم انقدر با یوسف عجین شده اند که ماندگاری آنها سال ها ادامه خواهد یافت.با این ها مردم قطعا در کنار تلوزیون به سینما هم اهمیت می دهند.

بازخورد هایی که از آل داشتید چگونه بود؟

با توجه به موقعیت ژانر وحشت در سینمای ایران معمولا کمتر کسی در این عرصه سرمایه گذاری می کند.منتها درجشنواره فیلم فجر من چند نقدی که درباره فیلم آل نوشته شده بود خواندم نظر منتقدین این بود که آل کامل ترین فیلم ژانر وحشت در تاریخ سینمای ایران است.

سئو سایت ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]