توجه بازيگر به فيزيك كاراكتري كه قصد دارد در كالبد او به ايفاي نقشي بپردازد، يكي از اصولي ترين و مقدماتي ترين متدها در بازيگري است. اصل فوق العاده مهمي كه خود به تنهايي مي تواند در كنار درك صحيح بازيگر از روحيات آن شخصيت، يك نقش آفريني ايده آل را براي او رقم بزند. اين اصل مهم در سينماي اروپا و مخصوصاً امريكاي شمالي به دقت مراعات شده و تقريباً جزئي از اصول تكليفي يك بازيگر به شمار مي رود.در ايران اما اين اتفاق چندان جدي گرفته نمي شود. ما بازيگران بسياري داريم كه سال ها با يك فيزيك و حتي يك لحن، نقش هاي متفاوتي را بازي مي كنند و اصلاً برايشان فرقي نمي كند كه وقتي با يك فيزيك و لحن، كاراكتر يك معتاد را بازي كرده، نمي تواند با همان فيزيك و لحن، بازيگر كاراكتر يك پليس دايره جنايي باشد.
متاسفانه در ايران به عنوان يكي از كشورهاي مهم فيلمسازي، بيشترين توجهات روي كارگرداني و فيلمنامه خلاصه شده و بيشتر به نام يك بازيگر بها داده مي شود تا به نقش آفريني صحيح او. حتماً مي دانيد كه در بسياري از كشورهاي صاحب سينما، يك بازيگر ستاره، تا زماني ستاره اي محبوب در بين مردم خواهد بود كه بازي ضعيفي از خود به نمايش نگذارد و حتي رقم دستمزد او، رابطه اي كاملاً مستقيم با آخرين فيلم اكران شده اش دارد. در سينماي ما چنين رابطه اي اصلاً محلي از اعراب ندارد. بازيگران، تعيين كننده دستمزد خود هستند و خيلي كم پيش مي آيد كه بازيگر ستاره اي براي آن كه نقشي را از دست ندهد، به شرايط فني و تكنيكي كارگردان و تهيه كننده تن دهد. همين كه شرايط بازيگرسالاري در سينماي ما حاكم است بنابراين نمي توان چندان به رعايت اصل مهمي كه در بالابدان اشاره شد، اميد داشت.
در سينماي ما تعداد بازيگراني كه موفق شدند فيزيك خود را متناسب با نقشي كه ايفا مي كنند، تغيير دهند بسيار كم و در حد انگشتان يك دست هستند. اين روزها «حامد بهداد» با نقش آفريني در فيلم «چه خوبه كه برگشتي» يكي از همين معدود نقش آفريني ها را رقم زده. او توانسته در اين فيلم، بيش از 15 كيلو بر وزن خود بيفزايد تا بتواند بيشتر به شكل و شمايل دكتر فرزاد نزديك شود. اما پيش از حامد بهداد، «رضا كيانيان» توانسته بود 20 كيلو بر وزن خود بيفزايد تا بتواند نقش دكتر بي بند و بار فيلم «خانه اي روي آب» بهمن فرمان آرا را بازي كند. چندي پيش هم «مصطفي زماني» براي فيلم «من همسرش هستم» مصطفي شايسته، چند كيلو به وزن خود اضافه كرد تا به لحاظ سني، كمتر از «نيكي كريمي» به نظر نرسد.

سئو سایت ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]