شاید در وهله اول اگر بخواهیم در مورد خط ویژه نظر بدهیم آن را فیلم مفرح و جذاب بدانیم که در گیشه می تواند موفق باشد اما با کمی توجه می توان به خوش ساخت بودن آن و فیلمنامه قدرتمندش پی برد که البته خالی از اشکال نیست اما به دلیل نگاه نو فیلمساز می توان از اشکالات تا حدی چشم پوشاند.

خط ویژه یک کمدی جذاب با ریتم و ساختاری منسجم است. از همان ابتدا فیلم با معرفی اندک کاراکترها وارد قصه می شود و جذابیت فیلم با تعقیب و گریزها تا پایان با کمترین ایراد مستدام می ماند.

استفاده از عنصر تصادف به دلیل قراردادهایی که فیلمنامه نویس با مخاطب در ابتدای فیلم می بندد به خوبی در فیلم جای داده شده است و این مسئله که به طور تصادفی همه کاراکترها به هم متصل می شوند احمقانه و غیرمنطقی به نظر نمی رسد.

شوخی هایی که در فیلم اتفاق می افتد به دور از لودگی بسیار دلنشین و جذاب است و حتی گاه برای خندان مخاطب از موقعیتی که کاراکترها در آن قرار دارند استفاده می شود و یا فیلمساز با کمک بازیگران و کاراکترهای شان خود موقعیتی کمدی می سازد. بازی بازیگران (به خصوص هومن سیدی) هماهنگ با کاراکترشان است و در شخصیت پردازی همه کاراکترها توجه بسیاری شده است. فضای دلنشین فیلم در کنار حس دلهره و تعقیب و گریز به خوبی همخوانی دارد. دامنه اتفاقاتی که برای کاراکترها رخ می دهد به خوبی گسترده می شود و تنها این گستردگی گاه بیش از حد زیاد و کمی غیرقابل قبول می شود. علی رغم اینکه مصطفی کیایی فیلمساز جوانی است در این فیلم خبری از حرکات و قاب بندی های عجیب دوربین نیست و فیلمساز در ساده ترین شکل، پلان ها را تعریف کرده و از همین سادگی نیز به هدف خود در مضمون رسیده است.

خط ویژه در کنار سرگرمی و جذابیتی که به مخاطبش می بخشد مضمون خود را نیز ارائه می دهد. اشاره به مشکلات جوانان، تبعیضی که در مواقع مختلف بین افراد جامعه برای پیشبرد کارها انجام می شود، پارتی بازی و راند خواری و غیره بسیار خوب در فیلم جای داده شده اند و فیلمساز بدون شعارزدگی با ارائه جهان بینی خود مخاطب را برای قضاوت آزاد می گذارد. 

 قبل از "خط ویژه" از مصطفی زمانی خوشم نمی‌آمد

بازیگر یا هنرمندی بوده که قبل از برخورد نزدیک با او ذهنیت خوبی از او داشته باشی؟ اما با دیدنش نظرتان تغییر کند؟
محسن کیایی :بله، اما اسم نمی‌برم. افرادی بودند که تصور بسیار خوبی از آنها داشتم، اما با نزدیک شدن به آنها نظرم تغییر کرد و از هنر بازیگری و آن فضا بدم آمد و برعکس آن هم اتفاق افتاد. مثلا قبل از اینکه در "خط ویژه" با مصطفی زمانی کار کنم، از او خوشم نمی‌آمد، اما الان مصطفی به یکی از دوستان صمیمی من تبدیل شده است، به همین خاطر سعی می‌کنم دیگر پیش زمینه ذهنی از کسی در ذهنم درست نکنم.
سئو سایت ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]